1/2018: Tvorba a analýza
1/2018: Tvorba a analýza
Obálka – reprodukcia: Karol Felix © Svetlo v labyrinte, 2016
Úvod
ČIERNA, Alena: Úvod
In: Slovenská hudba, roč. 44, 2018, č. 1, s. 5 – 6
Nekrológ
KUCIANOVÁ, Anna – BAKIČOVÁ, Veronika: Dr. Emese Duka-Zólyomiová ostáva vo večnej pamäti hudobného knihovníctva
In: Slovenská hudba, roč. 44, 2018, č. 1, s. 7 – 9
Štúdie
JAKUBISOVÁ, Lucia: Roman Berger, mysliteľ
In: Slovenská hudba, roč. 44, 2018, č. 1, s. 10 – 47
Kompozičná estetika skladateľa Romana Bergera apelujúca na filozoficko-etický rozmer umenia je naliehavým mementom autora, zhudobneným pomocou tzv. existenciálnej expresie. Bergerovo myslenie o hudbe zakotvené vo filozofickom prostredí je tak stimulátorom i k tvorivej pisateľskej činnosti. Humánne a duchovné posolstvo je deklarované Bergerovým negatívnym stanoviskom ku komercializácii hudobnej kultúry a k regresii sociálnej funkcie vážnej hudby, pozdvihnutím étosu ako funkcie kreativity, výpoveďou o potrebe kultivácie ducha, nového typu kultúry sensu stricto, vytvorením teórie muzikogenézy, osobnými postojmi a úctou k Človeku. Na základe analytického pohľadu na personálnu bibliografiu autora (Hudba a pravda; Dráma hudby; Zasada twórczości a Cesta s hudbou) možno Bergerovi prisúdiť nielen status hudobného filozofa, ale aj post blízky poslaniu „kazateľa“, ktorý prostredníctvom integrity skladateľskej a mysliteľskej činnosti hľadá a vnútorne nachádza Pravdu o Človeku.
PECHÁČEK, Stanislav: Zdeněk Šesták – sborový skladatel
In: Slovenská hudba, roč. 44, 2018, č. 1, s. 48 – 70
Zdeněk Šesták patří k nejvýznamnějším soudobým českým skladatelům. Obsahem úvodní části článku je skladatelova biografie; dále následuje Šestákův portrét jako hudebního vědce, zaměřujícího se na hudební historii jeho rodné obce Citoliby. Další odstavce se věnují obecné charakteristice jeho kompozičního stylu, následně pak k jeho proměnám ve sborové oblasti.
Vlastní přehled Šestákovy sborové tvorby je rozdělen do tří oblastí – úpravy lidových písní, tvorby pro děti a tvorby pro sbory dospělých. Vedle základní analýzy je u jednotlivých skladeb uvedeno jejich případné vydání tiskem.
MACHUTOVÁ, Dominika: Duchovná tvorba Ladislava Stančeka – analýza piesňového cyklu Tri duchovné piesne op. 107
In: Slovenská hudba, roč. 44, 2018, č. 1, s. 71 – 92
Príspevok predstavuje osobnosť slovenského skladateľa Ladislava Stančeka (1898 – 1979) a jeho hudobnú tvorbu so zameraním na duchovné kompozície. Tento všestranný hudobník – skladateľ, organista, zbormajster, hudobný teoretik a pedagóg bol propagátorom hudobného umenia a kompozične zasiahol takmer do všetkých hudobných žánrov. Jeho rozsiahla sakrálna tvorba obsahuje liturgické spevy, organové a zborové skladby, veľké vokálno-inštrumentálne i komorné kompozície. Piesňový cyklus Tri duchovné piesne op. 107 (1975) vznikol v poslednom tvorivom období skladateľa. Príspevok prináša hudobno-interpretačnú analýzu tohto cyklu a predstavuje možnosti uplatnenia duchovnej tvorby v umeleckom vzdelávaní.
Recenzie
LASLAVÍKOVÁ, Jana: Malé osobnosti veľkých dejín – veľké osobnosti malých dejín III. Príspevky k hudobnej regionalistike
In: Slovenská hudba, roč. 44, 2018, č. 1, s. 93 – 97
V roku 2016 usporiadalo Slovenské národné múzeum-Hudobné múzeum (ďalej SNM-HuM) ďalší ročník muzikologickej konferencie konanej tentokrát pri príležitosti 25. výročia existencie samostatného Hudobného múzea. Ako v predhovore k zborníku uviedla riaditeľka SNM-HuM Edita Bugalová (súčasne editorka zborníka), táto tretia konferencia z tematického radu Malé osobnosti veľkých dejín – veľké osobnosti malých dejín bola v poradí už šiestou muzikologickou konferenciou, ktorou sa SNM-HuM snaží zapĺňať biele miesta na mape hudobných dejín Slovenska. Je veľkým úspechom, že sa organizátorom konferencie opätovne podarilo vydať zborník, ktorý reflektuje „[…] pestrú paletu príspevkov, nielen v dotyku časového rozmedzia piatich storočí, ale aj v regionálnom rozvrstvení prekračujúcom našu západnú hranicu, s poukazom na význam a poslanie osobností vo svojom prostredí.“ Jednotlivé príspevky sú v zborníku usporiadané časovo od najstarších hudobných dejín po najnovšie. Súčasťou tlačenej podoby zborníka je aj CD-R, ktorého obsah tvorí elektronická podoba zborníka vrátane farebných obrazových príloh a zvukových ukážok.
[Pokračovanie príspevku je k dispozícii v tlačenej verzii časopisu.]
MALOVESKÁ, Lucia: Koncert proti Totalite
In: Slovenská hudba,roč. 44, 2018, č. 1, s. 97 – 100
Pražská Hudobná fakulta Akadémie múzických umení (HAMU) si výročie „Nežnej“ či v Česku „Sametovej“ revolúcie už po štvrtýkrát pripomenula Koncertom proti totalite. Zazneli diela autorov, ktorí sa vyhranili proti totalitným režimom (nemeckému nacizmu a komunizmu), alebo sa stali ich obeťami.
17. november, Deň študentstva a Deň boja za slobodu a demokraciu je sviatkom, ktorý sa v súčasnosti už, bohužiaľ, často spája s veľmi rôznorodými emóciami. Rozčarovanie z ponovembrového vývoja spôsobilo, že mnohí na dobu pred rokom 1989 spomínajú ako na zlaté časy a myšlienky revolúcie už pre mnohých pôsobia naivne. V umeleckých kruhoch (v tých českých možno ešte o niečo viac než v slovenských) sa však význam tohto dňa stále zdôrazňuje. Ako sa píše v bulletine koncertu, podujatie chce byť pripomienkou toho, že sloboda či ľudské práva sú hodnoty, ktoré si treba vážiť a bojovať za ne. Sprievodným podujatím koncertu bol fragment výstavy Vzdorovali zlu venovaný pamiatke Jozefa Toufara, pátra umučeného začiatkom 50. rokov 20. storočia.
[Pokračovanie príspevku je k dispozícii v tlačenej verzii časopisu.]